Microchip SAM E51 Curiosity Nano
View API Documentation View API documentation generated by Doxygen.
View on GitHub View this source code on GitHub.
Support for the Microchip SAM E51 Curiosity Nano board.
Support for the Microchip SAM E51 Curiosity Nano board.
Overview
The SAM E51 Curiosity Nano is an evaluation board by Microchip featuring an
ATSAME51J20A SoC. The SoC includes a SAM E51 ARM Cortex-M4F microcontroller.
For programming the MCU comes with 256Kb of RAM and 1024Kb of flash memory.
Hardware

MCU
| MCU | ATSAME51J20A |
|---|---|
| Family | ARM Cortex-M4F |
| Vendor | Microchip |
| RAM | 256Kb |
| Flash | 1024Kb |
| Frequency | up to 120MHz |
| FPU | yes |
| Timers | 8 (16-bit) |
| ADCs | 2x 12-bit (20 channels) |
| UARTs | max 6 (shared with SPI and I2C) |
| SPIs | max 6 (see UART) |
| I2Cs | max 6 (see UART) |
| Vcc | 1.62V - 3.63V |
| Datasheet | Datasheet |
| Board Manual | Board Manual |
User Interface
1 User button and 1 LED:
| Device | PIN |
|---|---|
| LED0 | PA14 |
| SW0 (button) | PA15 |
Implementation Status
| Device | ID | Supported | Comments |
|---|---|---|---|
| MCU | same51 | yes | |
| Low-level driver | GPIO | yes | |
| ADC | yes | ||
| CAN | yes | ||
| DAC | yes | ||
| PWM | yes | ||
| UART | yes | ||
| I2C | yes | ||
| SPI | yes | ||
| USB | yes | ||
| RTT | yes | ||
| RTC | yes | ||
| RNG | yes | ||
| Timer | yes |
Flashing the device
Connect the device to your Micro-USB cable using the port labeled as DEBUG USB.
The standard method for flashing RIOT to the board is using OpenOCD. by calling:
make BOARD=same51-curiosity-nano -C tests/leds flashOn Linux you will have to add a udev rule for hidraw, like
echo 'KERNEL=="hidraw*", SUBSYSTEM=="hidraw", MODE="0664", GROUP="plugdev"' \ | sudo tee -a /etc/udev/rules.d/99-usb.rulessudo service udev restart